Jak cvičit

Počet cvičení si dítě samo zaznamenává do kalendáře či na list papíru. Je to přehledné a na cvičení tímto způsobem nezapomenete. Po několika dnech (např. po týdnu) je vhodné práci dítěte zhodnotit, pochválit za snahu (pokud pravidelně trénovalo) a dítě přiměřeně odměnit drobnou sladkostí, návštěvou koupaliště, kina, apod..
Pokud dítě trénovat odmítá, zamyslete se nad způsobem cvičení, zpestřete je dítěti hrou, obrázky či knížkou.

Konkrétní příklady cvičení:

  1. PRSTOVKA
    - pro každý prst povíme jedno slovo - celkem tedy 10 slov. Dítě si ukazuje na prstech, počítá a ví, že až napočítá do deseti, bude konec cvičení a může si jít zase hrát.
  2. ČLOVĚČE, NEZKAŽ TO
    - dítě hází kostkou, počítá, kolik padlo, a poví příslušný počet slov. Počítá se jen správně vyslovené slovo (chybné musí opravit). Padne-li "šestka", cvičení končí.
  3. CO JE TO?
    - na toto cvičení je potřeba tužka a papír. Vyberte ze cvičných slov ta, která se dají jednoduše nakreslit. Obrázek kreslete přímo před dítětem, které hádá, co to asi bude. Nezapomeňte opravit výslovnost. Toto cvičení je vhodné až při fixaci hlásky, ne v začátku nácviku!!!
Uvedené typy cvičení mají sloužit jako inspirace. Jistě sami přijdete na jiné způsoby, jak dítěti cvičení zpříjemnit a podělíte se s námi o Vaše zkušenosti. Důležité je, aby dítě vědělo, jak bude cvičení dlouhé, samo se podílelo na jeho průběhu a mělo kontrolu správnosti svých pokusů. Při cvičení dítě za úspěch či snahu výrazně chvalte, chybná slova opravte, ale dítě na ně zbytečně neupozorňujte. Přispěje to jistě k lepší atmosféře při nácviku správné výslovnosti.

Kam dál: Aby byla logopedická péče úspěšná -  Komplexní logopedická péče -